VAT na szynki: pytania i odpowiedzi

Enjoy the best Iberico and Serrano Ham  Visit our shop!

Wiele osób zastanawia się jaki rodzaj stawek podatkowych naliczanych jest na szynkę. Jakie prawo jest z tym związane? Czy istnieją różnice pomiędzy szynką serrano i szynką iberyjską? Co z innymi produktami iberyjskimi? Wszystkie informacje poniżej.

Co mówi prawo o podatku VAT na szynkę?

Chociaż hiszpański rząd debatuje obecnie nad nową reformą podatkową, która może mieć negatywny wpływ na sektor, ponieważ uważa iż należy zwiększyć podatek VAT na szynkę i wszystkie wyroby mięsne, jak to przyjęły przepisy z lipca 2012 i są to obecne przepisy w odniesieniu do produktów mięsnych. A szynka, zarówno Iberyjska jak i serrano oraz inne wędliny lub produkty mięsne, nie są tu wyjątkiem.
 

iva para el jamón

VAT na szynkę
 

Obecnie wszystkie produkty wieprzowe podlegają innej-niższej niż ogólnie ustalonej stawki podatku VAT. Jest to określone w art 91 Dziennika Urzędowego BOE 312 opublikowanego 29 grudnia 2012, który określa 10% podatku VAT na szynkę, zarówno na zakup jak i na sprzedaż na terytorium Hiszpanii i Unii Europejskiej.

Widzimy więc, jak VAT zapłacony podczas nabycia szynki iberyjskiej, iberyjskiej de bellota, de cebo lub serrano, jak i szynki przedniej albo innych wyrobów mięsnych, jest taka sama jak w pozostałej części środków spożywczych, o których mowa w tej samej kategorii.

Ten właśnie podatek VAT na szynki jest taki sam i nezależny od tego, czy dokonuje zakupów na terenie Hiszpanii jak i w każdym kraju Uniii Europejskiej, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia rozwoju sprzedaży produktów mięsnych, z szynką iberyjską de bellota jako gwiazdą sprzedaży na całym terytorium Europy.

W ten sposób szynka iberyjska ma otwarte drzwi na stoły francuskie, angielskie, niemieckie i hieszpańskie, co potęguje znacznie prestiż i uznanie da szynki iberyjskiej jak i jej popularność i czyniąc z niej produkt dostępny dla wszystich a nie rarytas zarezerwowany na specjalne okazje.

Jeśli chodzi o to, że zwraca się szczególną uwagę, aby szynka stała się propuktem podstawowym według ustawy regulującej stawki VAT, tworzy sytuację, w której szynka jest uważana za produkt spożywczy porównywalny do innych produktów pierwszej potrzeby.

To może być tylko pozytywne, ponieważ dla wielu z nas szynka jest produktem podstawowym jak i stanowi część diety, która jest znana na całym świecie - diety śródziemnomorska ze smacznymi i zdrowymi produktami.

W przypadku zakupu do domu za pośrednictwem platform internetowych. do podatku VAT od szynki należy wyłącznie dodać koszty transportu, który jest obliczany na podstawie odległości i wagi paczki.

Ogółem suma podatku jest znacznie mniejszy niż w przypadku zakupu w sklepie lub supermarkecie, więc można powiedzieć, że to najlepszy czas, aby cieszyć się usług internetowych, jako że ostateczny koszt produktu jest znacznie mniejszy a korzyści znacznie większe.


Wszystko o szynce

Poradnik krojenia szynki
Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step
Pobrać PDF
Enjoy the best Iberico and Serrano Ham Visit our shop!