Szynka iberyjska i jej konkurencja na świecie

Enjoy the best Iberico and Serrano Ham  Visit our shop!

Wiemy, że szynka iberyjska jest produktem o najlepszej reputacji na świecie, zasługuje na swe dobre imię i jest to bezsprzeczne. Jednakże w innych miejscach (zwłaszcza w Europie) produkuje się od wielu stuleci wyroby bardzo podobne do naszej szynki iberyjskiej. Poznajmy je!

Szynka we Włoszech i Francji

Już od czasów starożytnych mieszkańcy Rzymu kopiowali techniki używane w Hiszpanii do wyrobżw mięsnych i w dniu dzisiejszym jest tu wiele rodzajów szynki typowych dla każdego z regionów kraju, wyprodukowanych na swój własny sposób i oferujących produkty o różnorodnej jakości. Pośród nich znajdują się też te, które mają uznanie międzynarodowe.

Prosciutto di Parma, charakteryzuje się specjalnym procesem produkcji, podczas którego eliminuje się tłuszcz poprzez ręczną manipulację solą przez wiele dni zanim poddaje się go procesowi suszenia.

Inny rodzaj la mancha, jest to szynka bez kości, dojrzała i wędzona pochodząca z północno-wschodniej części Włoch, natomiast la coppa, o bardzo dobrej jakości, pochodzi z Kalabrii i jest bardzo charakterystyczna ponieważ po wyjęciu jej kości i naciera się ją wieloma przyprawami, następnie owijana jest w naturalne jelita i wędzona przez kilka dni po wielomiesięcznym suszeniu.

We Francji istnieją również inne rodzaje szynki, które jednak znacznie różnią się od hiszpańskich. Na pierwszy rzut oka, możesz zobaczyć normalnie usuwane im kopyta i że jambon cru może mieć różne stopnie jakości, w zależności od różnych czynników a zwłaszcza od okresu dojrzewania.

Wśród najważniejszych regionów denominacji są Bayonne i Ardeny, choć w innych regionach produkuje się również szynki o różnej jakości i różnym czasie dojrzewania, najczęściej za pomocą takich technik takich jak wędzone.
 

Jamón jambon cru

Jambon cru (Francia)
 

Szynki w innych częściach świata

W innych krajach świata istnieją rówież produkty podobne do szynki hiszpańskiej, ale w żadnym wypadku nie dorównują jej swą jakością ani prestiżem. W Stanach Zjednoczonych produkowany jest country ham, produkt, który stał się bardzo znany w niektórych stanach, zwłaszcza w Wirginii.

Jest to produkt wymagający specjalnej techniki produkcji polegającej na soleniu mięsa przez ponad miesiąc i podlegający procesom suszenia i dojrzewania do czterech miesięcy aby następnie go uwędzić. Najczęściej spożywa się go w formie pieczeni z piekarnika.

W Niemczech również mają swój rodzaj szynki, bardzo podobny do pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych - pochodzi z regionu Westfalii i wyprodukowywyny jest z całej sztuki szynki bez kości, która następnie podlega przyprawieniu, soleniu i wędzeniu w dymach szlachetnego drewna.

W Chinach bardzo popularne są szynki Jinhua, wykorzystywane techniki bardzo podobne do produkcji szynki iberyjskiej, ale o znacznie innym wyniku. Dość znana jest również szynka magalica (Węgry), której nazwa pochodzi od rasy mangalica, występującej wyłącznie w tym regionie i której cechą charakterystyczną jest jak w przypadku rasy duroc znacuny ilość wfiltrowanego tłuszczu W innych krajach jak Rumunia, Chorwacja czy Czechy produkuje się bardzo podobne waricje szynki.
 

jamón country ham

Country ham (USA)
 

Szynka na Półwyspie Iberyjskim

Jeęli chodzi o karmę jest to najistotiejszy czynnik gwarantujący jakość produktu. Bez wątpienia dehesa-pastwiska lasów dębowych zanjdujące się na Półwyspie Iberyjskim są idealnymi do hodowli świń.

Nie est to nasza opinia - to są fakty udowodnione naukowo przey ekspertów do spraw żywieniowych i wyników niezliczonych badań i egzanimów mięsa jak i degustacji międzynarodowych, które czynią z szynki iberyjskiej czołowy produkt gourmet pod względem jakości w swej kategorii.

Lasy żołędne rozpościerają się na olbrzymich terenach Hiszpanii i w niekórych częściach Portugalii jak np. Alentejo. Jeśli uważa się, że portugalski presunto wypada o wiele gorzej w rankingu światowym, niż hiszpańska szynka iberyjska, to trzeba przyznać, że niektóre wyroby jak Barrancos zbliżają się bardzo do jakości hiszpańskiej szynki iberyjskiej. Można tu również spotkać gatunki szynek ze świń białych, zbliżonych do hiszpańskich jak de Chaves.
 

jamón dehesa

Jamón con la dehesa de fondo
 

Elementem, który odróżnia szynkę iberyjską od innych gatunków jest rodzaj pastwiska dehesa czy montado - w innych wypadkach zwierzęta znajdują się na wolnych pastwiskach, ale nie zawsze odżywiają się wyłącznie produktami znajudującymi się na nich.

To jest czynnik, który odróżnia szynkę iberyjską podczas degustacji międzynarodowych, gdzie ceni się bardzo intensywny smak żołędzi w szynkach iberyjskich. Jets to wyłącznie możliwe dzięki bardzo ścisłej kontroli i linii produkcyjnej szynek iberyjskich w Hiszpanii, gdze gwarantowana jest czystość rasy, tuczenie na pastwiskach montanera-górskich lasów dębowych obfitych w żołędzie, jak i dokładnie określonego okresu solenia, dojrzewania i suszenia.

Bardzo interesujące jest również zapoznanie się z technikami i procesami produkcji innych wyrobów podobnych do szynki, jednak dochodzimy do wniosku, że szynka iberyjska jest najlepsza na świecie zarówno pod względem różnorodności jak i jakości.

Presiż, który możemy zachować wyłącznie dbając o naturalne środowisko dehesy- lasów żołędnych oraz zachowując tradycyjne techniki produkcji przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycyjne techniki, które nie akceptują sztucznych koloranów czy dodatków, które dbają o naturalny smak szynki pochodącej ze świń karmionych żołędziami.


Wszystko o szynce

Poradnik krojenia szynki
Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step
Pobrać PDF
Enjoy the best Iberico and Serrano Ham Visit our shop!