Różnice między przednią szynką i tylną szynką iberyjską

Enjoy the best Iberico and Serrano Ham  Visit our shop!

Gdy zbliża się moment zakupu nogi szynki iberyjskiej na Święta lub inną specjalną okazję, często zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę nie wiemy jaka jest prawdziwa różnica pomiędzy szynką przednią(łopatką) a szynką iberyjską. Co jest dla nas korzystniejsze, szynka przednia czy tylnia szynka iberyjska? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie tutaj.

Różnice między przednią a tylną szynką iberyjską. Podobne a jednak inne!

Różnice pomiędzy tymi obydwoma produktami mogą wydawać się znikome dla kogoś, kto nie jest miłośnikiem wyrobów iberyjskich, jako że oba produkty podlegają bardzo podobnym procesom produkcji i dojrzewania.

Jednakże dla ekspertów i miłośników tych wspaniałości różnce między przednią i tylną szynką iberyjską są znaczące, ponieważ każda z nich posiada inne cechy charakterystyczne dotyczące zarówno wyglądu, właściwości organoleptycznzch jak i przede wszystkim wagi. Dobrze mieć je na uwadze podczas zakupów aby dokonać ich w sposób inteligentny i dostowany do naszych gustów jak i potrzeb lub dla naszych gości.

Różnice wielkości i wagi

Świnia iberyjska jako zwierzę czworonożne oferuje możliwość wykorzystania wszystkich czterech nóg do spożycia. I to tu odkryjemy podstawowe różnice między przednimi a tynymi szynkami iberyjskimi. jako że przednie są nieco mniejsze, zarówno krótsze jak i węższe niż tylnie. Dlatego też nazywamy przednią szynką produkt otrzymany z przednich nóg zwierzęcia, natomiast z tylnych nóg nazywa się generalnie szynką.

Oznacza to przede wszystkim znaczącą różnicę w wielkości, wadze, układzie kości dostępności, ilości i jakości mięsa. Przeciętna duża noga z szynką ma długość od biodra do kopyta pomiędzy 70 a 90 cm, natomiast przednia szyznka-łopatka średnio mierzy pomiędzy 60 a 75 cm długości. Jednocześnie ta pierwsza jest o wiele szersza i zawiera mniej mięsa niż ta druga.
 

diferencias entre paletilla y jamón ibérico

Iberyjskie szynki przednie i tylne


Kolejna różnica między przednią szynką i szynką dotyczy kształtu i układu kości. Przednia szynka jest łatwo rozpoznawalna po charakterystycznej łopatce- przedniej nogi ssaków i zajmuje obszar większy niż szynki stawu biodrowego, która charakteryzuje się mniej regularną formą i nieznacznym przerostem kości.

Różnice organoleptyczne

Różnice poprzednio omówione są bardzo ważne jednak nie kluczowe, przynajmniej nie z punktu widzenia smakosza. Rzeczywiście, smak, zapach, konsystencja i wygląd zewnętrzny, które nazywamy właściwościami organoleptycznymi, tworzą główne różnice między szynką przednią i szynką tylną.

Wielu ekspertów-degustatorów uważa, że przednia szynka iberyjska posiada bardziej smaczne mięso, częściowo ze względu na większą ilości tłuszczu, co czyni ją bardziej soczystym, ale także ze względu na krótszy czas dojrzewania, ale nie prowadzi to do drastycznych kontrastów z iberyjskią szynką, ale dodaje jej bardzo wyjątkowego bardzo szczególnego smaku.

To wszystko wyjaśnia co powiedzieliśmy wcześniej. Szynka iberyjska przez poddanie długiemu procesowi dojrzewania i suszenia posiada w swym wnętrzu olbrzymią ilość atomatów i tonów smakowych, które różnią się w zależności od części szynki, z której degustujemy mięso (pęcina, goleń czy schab...) podczas gdyprzednia szynka otrzymuje w krótszym czasie intensywny aromat smakowy jednakże bez tylu różnic, które nie sposób opisać słowami, poznaje je się podczas degustacj.

Rady praktyczne aby kupić szynkę czy przednią szynkę iberyjską

Oczywiście, to, co zostało powiedziane, jest jednym z czynników, które należy uwzględnić przy zakupie szynki czy przedniej szynki iberyjskiej. Oprócz różnic między łopatką a szynką, które powodującą subiektywne doznania smakowe, a więc wszystko zależy od każdego z nas, jednak są też inne bardziej realne kryteria.

Jedno dotyczy bezpośrednio naszego portfela, ponieważ szynka kosztuje więcej niż przednia szynka iberyjska i potrzeba więcej czasu, aby ją spożyć.

Ogólna zasada, która może nam pomóc to jest fakt, że kilogram szynki kosztuje dwukrotnie więcej niż przedniej szynki iberyjskiej, ale gdy mówimy o dwóch produktach o podobnej jakości, to znaczy, że pochodzi od zwierząt z tego samego stopnia czystości rasowej i zostało utuczone w podobnej hodowli (montanera-górskim, na paszach lub mieszanym).

W tym względzie należy zauważyć, że szynki zazwyczaj ważą około 7,5 kg natomiast waga przedniej szynki iberyjskiej wynosi około 5 kg.

Innym czynnikiem, jest faktem, że przednie szynki iberyjskie-łopatki mają wyższy procent kości w stosunku do całkowitej masy, prowadzi do niższej zawartości mięsa.

To sprawia, że idealnie nadaje się do spożycia w określonym czasie. Dla ludzi, którzy zajmują się gastronomią lub planują spożywanie w dłuższej ilości czasu lub przy większej liczby gości, najlepszą wersją jest nabycie iberyjskiego szynki; bardziej wydajna i przez to ekonomiczna.

Niezależnie od różnic między przednią a tylną szynką iberyjską, decyzja zależeć będzie od gustu każdego z nas. Najważniejsze jest aby nasze podniebienie było zadowolone.


Wszystko o szynce

Poradnik krojenia szynki
Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step
Pobrać PDF
Enjoy the best Iberico and Serrano Ham Visit our shop!