Ciekawostki szynki iberyjskiej

Enjoy the best Iberico and Serrano Ham  Visit our shop!

Obecność szynki iberyjskiej w spiżarniach, kuchniach i restauracjach na całym Półwyspie iberyjskim wcale nas nie dziwi. Jest to produkt królujący w gastronomii hiszpańskiej i stał się ulubionym w kanapkach, tapas, podczas ważnych uroczystości rodzinnych czy na romantycznych kolacjach, ale co o nim wiemy? Poznajmy kilka ciekawostek o szynce iberyjskiej.
 

curiosidades del jamón ibérico

Moda czy tradycja ?

Jesteśmy przyzwyczajeni, jak nowoczesność wymyśla nowe produkty przekształcając te tradycyjne. To jednak wcale nie dotyczy szynki iberyjskiej. Dowodem na to są na przykład, skamieniałe kawałki szynko, które został znalezione na wykopaliskach archeologicznych w Tarraco (Tarragona); gastronomiczna dziedzictwo sprzed ponad dwóch tysiącleci.

Jeśli to nie wystarczy, możemy sprawdzić wiele opowiadań, receptur i wzmianek o szynce w tekstach z II wieku pne. Z wszystkich tych dokumentów napisanych przez twórców tak istotnych jak Pliniusz Starszy lub Columela czy Cato.

Niepodważalnym faktem jest, że starożytni mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego byli ekspertami w hodowli świń i przetwarzania ich szynek na pernil-wysoko cenione w całym Imperium Rzymskim.

Innym dowodem na potwierdzenie tego faktu jest prestiż rzeźnika. W najstarzej datowanych dokumentach możemy odnaleźć wzmianki iż, rzeźnik był niewolnikiem, zwykle kucharz, dzięki dobrym wynikom w pracy zdobył reputację, która pozwoliła mu uzyskać uznanie w społeczeństwie. W okresie średniowiecza, zawąd ten staje się coraz bardziej uznawany i staje się poszukiwany i szanowany przez wszystkich.

Dlaczego się wiesza szynki?

Inna z ciekawostek o szynce iberyjskiej Zastanawiałeś sią kiedyś nad tym? We wszystkich barach i restauracjach jak i we wszystkich sklepach wyspecjalizowanych widzimy wiszące szynki jak i inne wyroby mięsne. Dlaczego?

Według niektórych wzmianek historycznych praktyką tę wprowadzono dopiero w XVI i XVII wieku, przede wszystkim w lokalach niewielkich producentów chrześcijańskich, którzy to wieszali szynki przy wejściu aby w ten sposób ppowiedzieć "jestem chrześcijaninem", jakby to była chorągiew aby odróżnić sią od muzułmanów i uniknąć problemów z władzami.

Ale bądźmy pragmatyczni, trudno wyobrazić sobie producenta szynki o dużym doświadczeniu tak postępującego - zdajmy sobie sprawę, że jeśli szynka jest poddana wpływowi powietrza podczas suszenia i dojrzewania, wynik nie jest w pełni zadowalający (więcej pleśni, mniej wentylacji ...).

To jest właśnie wyjaśnienie: szynki wiszą aby mieć odpowiednią wentylację i, z pomocą grawitacji, usunąć nadmiar wilgoci i tłuszczu. Czy kiedykolwiek widziałeś te małe kapelusze tworzywa sztucznego umieszczonego poniżej? To wszystko, aby zebrała się tam cała wilgoć spływająca pwoli z szynki.

Tapa de jamón-szynka na przystawkę!

Co może być bardziej hiszpańskiego niż szynka na przastawkę? Jaki jest tego związek? Dziwnie jest to, że szynka ma wiele wspólnego z pochodzenia terminu "tapa"(po hiszp, tapa-to dosłownie przykrywka, termin stosowany na określenie przystawki) , który stał się dziś czołowym terminem w całej koncepcji kulinarnej właściwej dla gastronomii hiszpańskiej.

Etymologia tego słowa prowadzi nas do średniowiecza, czasów panowania Alfonsa X, a zwłaszcza do okresu rekonwalescencji, w którym to lekarz nakazywał pić wino, ale pod "przykryciem" ich odurzających skutków małą porcją jedzenia.

Porada ta aby uniknąć upicia się alkoholem należy zawsze spożywać go w połączeniu z jedzeniem rozprzestrzenił się i stał się coraz bardziej popularny wśród ludzi.

Dowodem na to jest prawo uchwalone przez Królów Katolickich, w którym barmani byli zmuszeni serwować niektóre wędliny i chleb, aby zmniejszyć efekt picia wina i piwa. Tuż przed tym, wydarzył sią niezwykły epizod.

Wspomina się, że Fernando VII zamknął pewien bar w mieście Kadyz gdzie podano mu kieliszek wina Cherry. Nagle zerwał się silny wiatr, który poderwał piaski z plaży, aby ochronić dobre wino król przykrył kieliszek kawałkiem szynki, następnie go zjadł i poprosił o następny.

Praktyka ta zaczęła si rozpowszechniać powoli w przeciągu następnych lat i nie było w tym nic dziwnego, że kieliszek wina podawany był z przystawką - tapa szynki. Jedna z wielu ciekawostek o szynce iberyjskiej które możemy odnaleźć w historii Hiszpanii.


Wszystko o szynce

Poradnik krojenia szynki
Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step Cutting step
Pobrać PDF
Enjoy the best Iberico and Serrano Ham Visit our shop!